Archiwum kategorii 'Rodzaje domów'

Dom szklany

Dom szklany Bardzo ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o projekty domów są budynki szklane. W domku takim nie tylko ściany zewnętrzne, ale też i wewnętrzne wykonane są na bazie specjalnego szkła. Materiał ten jest tak unowocześniony, że znakomicie osłania budynek i jest bardzo trwały. Dzięki zastosowaniu go w budownictwie uzyskujemy ogromne przestrzenie i bardzo doświetlone pomieszczenia. Naturalnie domy te są wyjątkowo drogie i na dzień dzisiejszym dostępne tylko dla ludzi zamożnych. Dom wykonany ze szkła na pewno jest czymś wyjątkowym, cechuje go minimalizm i prostota, czyli jak najbardziej nadąża za obecnymi trendami w architekturze. Budowla taka na pewno zachwyca, jednak ma też pewne mankamenty, czyli nie daje nam poczucia prywatności, dlatego też domy takie buduje się na dużej przestrzeni, dobrze ogrodzonej i z daleka od sąsiadów. Domy takie są bardzo przestrzenne i jasne jednak w ciągu dnia nadmiar słońca może również przeszkadzać, wówczas możemy ochronić się tylko przy pomocy rolet. Budynek szklany jest bardzo ciekawą bryłą, ponieważ w środku zazwyczaj jest mało ścian lub nawet ich brak, cała przestrzeń jest otwarta, Wydzielenie odpowiednich przestrzeni odbywa się na zasadzie ustawienia mebli, dzięki temu zyskujemy salon, kuchnię, czy jadalnie.

Archiwum kategorii 'Rodzaje domów'

Tradycyjne domki kaszubskie

Tradycyjne domki kaszubskie Kaszuby są bardzo ciekawym miejscem gdzie możemy zetknąć się z żywą kulturą, oraz tradycją regionalną. Kaszuby to przede wszystkim mili ludzie, którzy tam mieszkają i pielęgnują tradycje, widać to w zasadzie na każdym kroku chociażby patrząc na tutejsze budownictwo. Po dziś dzień zachowało się wiele domostw które pochodzą jeszcze z dawnych czasów. Tradycyjne domki kaszubskie są bardzo charakterystyczne, w podstawie najczęściej miały prostokąt oraz pokrycie wykonane z dwu spadowego dachu. Każda budowla była do siebie zbliżona, podobieństwa widać nawet we wnętrzu, centralnym punktem domostwa była kuchnia ze spiżarnią. To tutaj toczyło się życie rodzinne, wokół kuchni organizowane były wydzielone miejsca do spania. Mieszkańcy domu zajmowali tak naprawdę tylko połowę budynku, ponieważ w drugiej jego części znajdowały się zwierzęta gospodarskie. Początkowo wszystkie domy budowane były na bazie drewna, ponieważ tylko ono było dostępne z czasem materiał ten zamieniono na zaprawę i kamień. Tradycyjne domki na Kaszubach cechowały się też prostotą, wynikało to z ubogiej wiedzy konstrukcyjnej, oraz niedostępności budulca, dopiero za sprawa Prus Polacy rozwinęli swoje umiejętności konstrukcyjne.

Archiwum kategorii 'Rodzaje domów'

Domy bliźniaki

Domy bliźniaki Decydując się na dom musimy dokładnie przemyśleć jakie ma on spełniać funkcje, jest to najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. Poza samym projektem ważnym punktem jest również działka, a konkretnie jej położenie i wielkość. Jeśli działka znajduje się w luźnej zabudowie możemy wykonać dowolny projekt, schody zaczynają się jeśli jest niewielka i ma zabudowę szeregową wówczas musimy dostawać się do panującego układu. Przykładem takiej zabudowy są domy bliźniacze. Wszystkie one mają podobną konstrukcje, a cechą charakterystyczną najbardziej jest połączenie ścian z sąsiednim budynkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy trochę wolnej przestrzeni. Układ ten sprawdza się głównie na działkach wąskich. Dom bliźniaczy ma swoje zalety ale także wady. Poprzez polaczenie budynków tracimy dużo intymności, ponieważ z sąsiadem dzieli nas tylko jedna ściana. Mieszkanie takie często przypomina blokowe, ponieważ przez ściany wszystko jest słychać. Kolejną wada domu bliźniaczego jest połączenie tarasów, czy balkonów. Jeśli decydujemy się na taki pomysł musimy żyć dobrze z sąsiadami lub zdecydować się na mieszkanie z kimś z rodziny wtedy łatwiej jest ustalić pewne zasady. Dom bliźniak jest prawdziwym wyzwaniem ale dzięki polaczeniu ścian budowla wynosi nas mniej niż przy domku jednorodzinnym.

Archiwum kategorii 'Rodzaje domów'

Dom na wąską działkę

Dom na wąską działkę Zanim przystąpimy do budowy domu musimy uzyskać warunki zabudowy danego terenu, w tym wypadku działki. Jej wielkość i położenie są bardzo istotne. Jeśli działka jest wąska wówczas mamy mniejsze pole do manewru i musimy wybrać między domkiem małym lub bliźniaczym. Do działek wąskich znakomicie nadają się domki które w podstawie mają prostokąt, niestety wówczas pozostaje nam tylko dach dwuspadowy który nie jest już tak bardzo efektowny. Domki takie najczęściej budujemy frontem do drogi. Innym rozwianiem jest budowa domku bliźniaczego, w tym przypadku łączymy dwie budowle a ich częścią wspólną zostaje ściana. domki takie jednak mają pewne mankamenty, czyli są mniej intymne, narażeni jesteśmy na wścibskie oko sąsiadce przez cały czas. wąska działka jest dużym utrudnienie dlatego też trzeba ją dobrze zaplanować. Dom musi zabierać pewną przestrzeń ale nie oznacza to bynajmniej, że nie możemy wygospodarować terenu na ogród lub plac zabaw dla dzieci. W naszym projekcie może też znaleźć się taras tylko musimy go dobrze z umiejscowić w planach aby nie zabierał dodatkowej przestrzeni tylko był raczej przedłużeniem całej bryły. Projektów domów na wąską działkę jest bardzo wiele wszytko zależy do gustu inwestora i zasobności jego portfela.

Archiwum kategorii 'Rodzaje domów'

Może dom parterowy?

Może dom parterowy? W obecnych czasach każdy goni za pieniądzem oraz karierą, młodzi ludzie nie chcą długo czekać aż czegoś się dorobią wolą godnie egzystować natychmiast. Dobrym rozwianiem dla osób niecierpliwych jest na pewno dom parterowy. Budynek nie wymaga tak ogromnego wkładu gotówkowego można szybko go wykonać. Dom parterowy posiada tylko jedną kondygnację na której umiejscowione są wszystkie pomieszczenia użyteczne. Uwieńczeniem budowli może być dach dwuspadowy lub tak zwana Koperta wszystko zależy od zasobu inwestora. Co ważne nie mamy w projekcie schodów które są dość drogim elementem oraz nawet stropu. Co za tym idzie eliminujemy sporą liczbę okien. Nie mamy poddasza ani pietra wiec nie potrzebujemy dodatkowych otworów aby doświetlić pomieszczenia. Dom parterowy ma wiele zalet ale nie zapominajmy też o wadach mianowicie tracimy cenną przestrzeń. Domek parterowy ma mało powierzchni użytkowej przez co tracimy wiele metrów które mogły by posłużyć jako nawet pomieszczenia do przechowywania. Domek nie posiada też podpiwniczenia więc trzeba dobrze zorganizować przestrzeń aby zmieścić wszystkie sprzęty. Domek parterowy jest bardzo minimalistyczny i prosty w konstrukcji, zyskujemy tutaj na cenie domu ale tracimy na wielkości i ilości pomieszczeń.

Następne