Archiwum kategorii 'Pomieszczenia'

Domy bliźniaki

Domy bliźniaki Decydując się na dom musimy dokładnie przemyśleć jakie ma on spełniać funkcje, jest to najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. Poza samym projektem ważnym punktem jest również działka, a konkretnie jej położenie i wielkość. Jeśli działka znajduje się w luźnej zabudowie możemy wykonać dowolny projekt, schody zaczynają się jeśli jest niewielka i ma zabudowę szeregową wówczas musimy dostawać się do panującego układu. Przykładem takiej zabudowy są domy bliźniacze. Wszystkie one mają podobną konstrukcje, a cechą charakterystyczną najbardziej jest połączenie ścian z sąsiednim budynkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy trochę wolnej przestrzeni. Układ ten sprawdza się głównie na działkach wąskich. Dom bliźniaczy ma swoje zalety ale także wady. Poprzez polaczenie budynków tracimy dużo intymności, ponieważ z sąsiadem dzieli nas tylko jedna ściana. Mieszkanie takie często przypomina blokowe, ponieważ przez ściany wszystko jest słychać. Kolejną wada domu bliźniaczego jest połączenie tarasów, czy balkonów. Jeśli decydujemy się na taki pomysł musimy żyć dobrze z sąsiadami lub zdecydować się na mieszkanie z kimś z rodziny wtedy łatwiej jest ustalić pewne zasady. Dom bliźniak jest prawdziwym wyzwaniem ale dzięki polaczeniu ścian budowla wynosi nas mniej niż przy domku jednorodzinnym.

Archiwum kategorii 'Pomieszczenia'

Eko dotacje na dom

Eko dotacje na dom Budowa domu jest ogromną inwestycją, która wymaga dużego wkładu i kapitału. Jest naturalnie kilka możliwości na obniżenie kosztów budowli, a nawet częściowy ich zwrot, taką możliwość proponują eko dotacje. Aby je uzyskać dom musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, czyli mieć odpowiednią bryłę budynku, najlepiej jeśli jest w prostokącie i ma dwuspadowy dach wówczas ucieka mniej ciepła z domu. Kolejny aspekty to rozdaj zastosowanej stolarki, układ okien, najlepiej aby było ich jak najmniej, ponieważ to głównie przez nie ucieka ciepło budynku. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii są okna drewniane są trochę droższe od plastyków ale mniej przepuszczalne. Budując dom na początku wykładamy więcej gotówki aby móc zamontować wszystkie niezbędne elementy energooszczędne, jednak po zakończeniu budowy bryły możemy uzyskując nie tylko ekologiczny i energooszczędny dom ale przede wszystkim bezzwrotne dofinasowanie. Ilość dofinasowania jest uzależniona od możliwości technicznych jakie osiągnęliśmy. Kolejną niewątpliwą zaletą jest fakt, że dom taki jest w późniejszym czasie dużą oszczędnością, mamy tańsze ogrzewanie na całym budynku już na stałe. Ekologiczne domy są przyszłością nic więc dziwnego, że wielu ludzi się na nie decyduje, pozwalają na życie w zgodzie z naturą oraz minimalne zużycie ciepła.

Archiwum kategorii 'Pomieszczenia'

Urządzanie małej łazienki

Urządzanie małej łazienki Budując dom zazwyczaj najmniej przestrzeni wykorzystujemy pod łazienkę. W nowych projektach zazwyczaj łazienki są dwie, na dole i na piętrze, tak by dom był funkcjonalny oraz wygodny. Jeśli mamy małą przestrzeń na łazienkę musimy ją dobrze urządzić aby nie straciła dodatkowo swoich centymetrów. Na początek wybieramy sprzęty, łazienka nie powinna być zagracona wybieramy tylko przedmioty potrzebne. Najczęściej decydujemy się na mały prysznic, umywalkę i sedes. Jeśli nie chcemy pomniejszyć przestrzeni powinniśmy zakupić również szafkę dzięki temu meblowi schowamy wszystkie przedmioty codziennego użytku i pomieszczenie nie będzie zagracone. Jeśli chodzi o sedes powinniśmy wybierać te w postaci wiszącej ponieważ dzięki nim podłoga wydaje się większa w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są tutaj też płytki, w małym pomieszczeniu dobrze jest stawiać na duże figury dzięki nim optycznie powiększymy łazienkę. Jeśli zamiast płytek kładziemy kolor na ściany musimy pamiętać o jednaj ważnej zasadzie, mianowicie ciemne kolory pomniejszają, a jasne powiększają optycznie przestrzeń użytkową. W małej łazience znakomicie spisują się kolory pastelowe i beże. Nawet mała przestrzeń może zyskać na wielkości, jeśli tylko wszystkie elementy dobrze ze sobą zestawimy.

Archiwum kategorii 'Pomieszczenia'

Okna do domu

Okna do domu Uwieńczeniem budowli jest naturalnie okno. Do wyboru w tej kwestii mamy okna drewniane oraz plastikowe. Według badań okazuje się, ze największą ilością produkowanych okien są te plastykowe. Wiele osób uważa, że są lepsze ponieważ znakomicie izolują i są wytrzymałe. Z kolei przeciwnicy plastyków cenią drewno które jest tradycyjnym budulcem. Drewno takie przygotowuje się specjalnie czyli impregnuje i uszczelnia aby służyło nam na długie lata. Okna drewniane ze względu na użyty materiał są jednak droższe do plastykowych. Oczywiście wygląd okna to nie wszystko liczą się jeszcze takie aspekty jak utrzymanie ciepła, wygłuszanie i konserwacja. Jeśli chodzi o przenikalność ciepła wygrywają w tym zakresie okna drewniane, ponieważ w tym wypadku mają niższą przenikalność niż materiał plastykowy. Jeśli chodzi o konserwacje trudno stwierdzić które okna są lepsze z jednej strony okna drewniane trzeba na pewno o kilka lat odmalować, plastiki tego nie wymagają ale za to pod wpływem temperatury mogą ulec po kilu latach odkształceniu. Kolejny aspekt to wytrzymałość, jeśli uszkodzimy okno wykonane z drewna to można pokusić się o jego naprawę tej możliwości pozbawione są okna plastykowe, jeśli jakiś element się uszkodzi potrzeba jest całkowita wymiana.

Archiwum kategorii 'Pomieszczenia'

Bungalow

Bungalow Bungalow jest typowym stylem architektonicznym dla mieszkańców Ameryki. Początki takiego budownictwa datuje się na pierwsze lata dwudziestego wieku. Styl ten amerykanie zapożyczyli od Brytyjczyków, którzy jako pierwsi budowali bungalowy. Tradycyjny bungalow jest bardzo charakterystyczny, jest to budynek parterowy najczęściej kryty strzechą. Domy takie prawie w całości wykonane są z drewna, amerykanie mogą pozwolić sobie na użycie takiego budulca ponieważ nie mają do czynienia z tak srogimi zimami jak ma to miejsce w Polsce. Co ciekawe wszystkie bungalowy są do siebie zbliżone, nawet w środku posiadają taki sam rozkład pomieszczeń. W każdym domku miejscem centralnym jest salon, obok niego rozplanowane są kolejne pomieszczenia, czyli łazienka i kuchnia. bungalowy mają bardzo prostą konstrukcje, swoim wyglądem nawiązują do typowych domków preriowych z ta różnicą że panuje tutaj minimalizm. Kolejną ważną cechą domków jest ganek, wszystkie posiadają wygodną werandę na której można wypoczywać. Początkowo był one niezabudowane w późniejszym czasie obudowano je aby chronić się przed zimnem. Bungalowy cieszą się ogromnym powodzeniem widać to nawet na przykładzie obecnego budownictwa w Ameryce.

Następne