Archiwum kategorii 'Architektura'

Elewacje zewnętrzne

Elewacje zewnętrzne Kiedy dom już jest wybudowany przychodzi czas na uwieńczenie dzieła, czyli pomożenie elewacji zewnętrznej. Dobrze jednak aby wszystkie prace budowlane były zakończone, a budynek ocieplony wówczas mamy pewność, że nie uszkodzimy elewacji. W dobie techniki oraz rozwoju architektury mamy ogromne pole do manewru jeśli chodzi o zewnętrzną stronę domu, możemy tutaj wybierać pomiędzy tynkami, kamieniem, farbami a nawet panelami. Wybierając rozdaj elewacji musimy jednak mieć na względzie całość bryły i otoczenie działki, tak by wszystko ze sobą współgrało jeśli ktoś na przykład ma tradycyjny budynek oraz ogród nie powinien przełamywać ich nowoczesną elewacją, wszystko musi ze sobą dobrze współgrać i tworzyć określoną całość . Kolejnym krokiem wyboru elewacji jest sprawdzenie jej trwałości, obecne badania wskazują ze bardzo trwałym budulcem wykorzystywanym do dekoracji domu jest panel lub kamień, ich trwałość jest zaskakująca tym czasem farba może odprysnąć, zabrudzić się lub wykruszyć. Dobrze jest wybrać coś trwalszego co w razie uszkodzenia można zamienić aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Musimy pamiętać, że elewacja wystawiona jest na działanie wielu szkodliwych czynników w tym wiatru i morzu. Elewacja powinna służyć nam przecież przez wiele lat.

Archiwum kategorii 'Architektura'

Urządzanie kuchni

Urządzanie kuchni Kuchnia jest zazwyczaj nazywana królestwem kobiety, to ona tutaj spędza z reguły najwięcej czasu. W pomieszczeniu tym przygotowujemy posiłki, konsumujemy, dlatego też musi być dobrze pomyślane. Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna, wówczas gwarantuje nam, że posiłki będą powstawały w niej szybko i sprawnie. W pomieszczeniu tym powinny znajdować się meble oraz sprzęty kuchenne. Ustawienie szafek jest w zasadzie bez znaczenia i zależy od naszego gustu, inaczej jest jednak ze sprzętami kuchennymi, czyli lodówką kuchenką i zlewem. Te trzy elementy powinny mieć swoje właściwe miejsce i w ustawieniu tworzyć figurę trójkąta. Zazwyczaj stosuje się zasadę, że zlew znajduje się w bliskim towarzystwie kuchenki z kolei lodówka zazwyczaj umiejscowiona jest z samego brzegu. Kuchnie mogą mieć rożny kształt i wielkość wszystko zależy do tego jaką funkcje ma ona spełniać. Obecna moda dekoratorska promuje głównie kuchnie w stylu otwartym, gdzie przestrzeń kuchenna jest połączona z jadalnią. Dzięki takiemu ustawieniu zyskujemy więcej miejsca i przestrzeni otwartej. Sam wygląd kuchni dobrze jest przemyśleć już w fazie budowy aby określić gdzie dokładnie mają znajdować się blaty, sprzęty, czy kontakty i oświetlenie.

Archiwum kategorii 'Architektura'

Tendencje w architekturze

Tendencje w architekturze Obecne czasy oraz moda determinuje wielu inwestorów do budownictwa nowoczesnego. Domy takie są przede wszystkim proste i funkcjonalne. Dawniej stawiano na przepych, czy jest to jednak dobre dla domu? Wszystko zależy od gustu. Obecnie odchodzi się od sztucznego przepychu na rzecz klasy i piękna. Domy tworzone są w prostej bryle, wszystkie elementy są delikatne i innowacyjne ale nie tracą na atrakcyjności, a przede wszystkim na zainteresowaniu ze strony inwestorów. Dekoracją domu coraz częściej zostaje okno które można zamówić w rożnym kształcie czy nawet elewacja. Modne okazują się też być gotowe elewacje domów w postaci paneli drewnianych, czy też plastykowych. Tendencje w architekturze dotyczą nie tylko wyglądu samego domu ale też i całej działki. Dawniej bywały one wręcz zagracone sztucznymi krasnalami i dzikimi ogrodami. Rośliny w zasadzie mogły rosnąć gdzie chciały. Obecnie odchodzi się od takiego stylu na rzecz uporządkowanej kompozycji. Domy dekorują pięknie przystrzyżone ogrody trawiaste. Najczęściej znajduje się na nich piękna altana, czy miejsce do grilla. Podobnie jak ma to miejsce w tworzeniu budynku mieszkalnego stawia się na przestrzeń i minimalizm. Czasami to właśnie one decydują o tym, że coś jest ciekawe i piękne zarazem.

Archiwum kategorii 'Architektura'

Dom z tarasem

Dom z tarasem Dom może spełniać bardzo wiele funkcji począwszy od tej typowo mieszkalnej po wypoczynkową. najlepiej jednak odpoczywa się na łonie natury dlatego też wielu inwestorów budując dom bierze pod uwagę budowę tarasu. Taras może być wykonany nie tylko w części naziemnej, ale też na piętrze lub dachu wszystko zależy od naszej pomysłowości. Na tarasie możemy wypoczywać, jest to też miejsce składowania drobnych przedmiotów, na które nie ma już miejsca w domu, aby taras był jeszcze bardziej zachwycający można go wzbogacić o meble ogrodowe lub rośliny. Obecna technika pozwala nawet na założenie prawdziwego ogrodu na tarasie z żywymi roślinami. Takie rozwiązanie zastosowali w swych domach Japończycy, którzy bardzo często hodują rośliny, a wręcz całe ogrody na dachach swoich domostw. Jest to duża wygoda, ponieważ nie każdego stać jest na pokaźną działkę z ogrodem. Kontakt z naturą nas uspokaja i daje niesamowite widoki po przebudzeniu. Musimy jednak pamiętać aby przestrzeń taką dobrze zabezpieczyć, ponieważ narażona jest na wpływ wielu czynników zewnętrznych takich jak mróz czy deszcz, dobrze jest taras zadaszyć lub obłożyć materiałem izolującym aby woda nie przenikała do samej struktury naszego tarasu.

Archiwum kategorii 'Architektura'

Urządzanie sypialni w domu

Urządzanie sypialni w domu Dom ma za zadanie nie tylko dawać nam schronienia, ale zapewnić maksimum wygody, aby tak się stało musimy dobrze go urządzić, czyli wedle naszych upodobań. Ważnym punktem w każdym domu jest nie wątpliwie sypialnia, w miejscu tym nie tylko spędzamy dużo czasu, ale przede wszystkim wypoczywamy. Sypialnia bez względu na swoją wielkość powinna zawierać podstawowe przedmioty użytku codziennego, czyli wygodne łoże oraz szafę na ubrania. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy przestrzeń na nasze rzeczy. Aby w sypialni miło się wypoczywało ważnym aspektem jest dekoracja pomieszczenia. Najważniejszym aspektem jest tutaj dobór dobrego koloru, na pewno nie może być on krzykliwy, stawiamy tutaj przede wszystkim na pastele oraz kolory jaskrawe te dobrze wpływają na nasz nastrój oraz nie meczą oka. Sypialnia powinna być tez dobrze doświetlona, brak świtała wprawia nas w zły nastrój. Jak widać jest wiele czynników które decydują o tym, że pomieszczenie jest przydatne i przytulne. Naturalnie poza podstawowymi elementami wystroju jak meble mogą w sypialni znaleźć się liczne dekoracje i nasze pomysły na wystrój. Pomieszczenie wtedy staje się nam bliższe i więcej czasu chcemy w nim spędzać. Co ważne sypialnie watro jest umiejscowić na piętrze jeśli jest to możliwe wówczas oddzielamy cześć wizytową od sypialnianej.

Następne