Wpisy z Listopad, 2014

Tradycyjne domki kaszubskie

Tradycyjne domki kaszubskie Kaszuby są bardzo ciekawym miejscem gdzie możemy zetknąć się z żywą kulturą, oraz tradycją regionalną. Kaszuby to przede wszystkim mili ludzie, którzy tam mieszkają i pielęgnują tradycje, widać to w zasadzie na każdym kroku chociażby patrząc na tutejsze budownictwo. Po dziś dzień zachowało się wiele domostw które pochodzą jeszcze z dawnych czasów. Tradycyjne domki kaszubskie są bardzo charakterystyczne, w podstawie najczęściej miały prostokąt oraz pokrycie wykonane z dwu spadowego dachu. Każda budowla była do siebie zbliżona, podobieństwa widać nawet we wnętrzu, centralnym punktem domostwa była kuchnia ze spiżarnią. To tutaj toczyło się życie rodzinne, wokół kuchni organizowane były wydzielone miejsca do spania. Mieszkańcy domu zajmowali tak naprawdę tylko połowę budynku, ponieważ w drugiej jego części znajdowały się zwierzęta gospodarskie. Początkowo wszystkie domy budowane były na bazie drewna, ponieważ tylko ono było dostępne z czasem materiał ten zamieniono na zaprawę i kamień. Tradycyjne domki na Kaszubach cechowały się też prostotą, wynikało to z ubogiej wiedzy konstrukcyjnej, oraz niedostępności budulca, dopiero za sprawa Prus Polacy rozwinęli swoje umiejętności konstrukcyjne.

Wpisy z Listopad, 2014

Urządzanie kuchni

Urządzanie kuchni Kuchnia jest zazwyczaj nazywana królestwem kobiety, to ona tutaj spędza z reguły najwięcej czasu. W pomieszczeniu tym przygotowujemy posiłki, konsumujemy, dlatego też musi być dobrze pomyślane. Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna, wówczas gwarantuje nam, że posiłki będą powstawały w niej szybko i sprawnie. W pomieszczeniu tym powinny znajdować się meble oraz sprzęty kuchenne. Ustawienie szafek jest w zasadzie bez znaczenia i zależy od naszego gustu, inaczej jest jednak ze sprzętami kuchennymi, czyli lodówką kuchenką i zlewem. Te trzy elementy powinny mieć swoje właściwe miejsce i w ustawieniu tworzyć figurę trójkąta. Zazwyczaj stosuje się zasadę, że zlew znajduje się w bliskim towarzystwie kuchenki z kolei lodówka zazwyczaj umiejscowiona jest z samego brzegu. Kuchnie mogą mieć rożny kształt i wielkość wszystko zależy do tego jaką funkcje ma ona spełniać. Obecna moda dekoratorska promuje głównie kuchnie w stylu otwartym, gdzie przestrzeń kuchenna jest połączona z jadalnią. Dzięki takiemu ustawieniu zyskujemy więcej miejsca i przestrzeni otwartej. Sam wygląd kuchni dobrze jest przemyśleć już w fazie budowy aby określić gdzie dokładnie mają znajdować się blaty, sprzęty, czy kontakty i oświetlenie.

Wpisy z Listopad, 2014

Domy bliźniaki

Domy bliźniaki Decydując się na dom musimy dokładnie przemyśleć jakie ma on spełniać funkcje, jest to najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. Poza samym projektem ważnym punktem jest również działka, a konkretnie jej położenie i wielkość. Jeśli działka znajduje się w luźnej zabudowie możemy wykonać dowolny projekt, schody zaczynają się jeśli jest niewielka i ma zabudowę szeregową wówczas musimy dostawać się do panującego układu. Przykładem takiej zabudowy są domy bliźniacze. Wszystkie one mają podobną konstrukcje, a cechą charakterystyczną najbardziej jest połączenie ścian z sąsiednim budynkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy trochę wolnej przestrzeni. Układ ten sprawdza się głównie na działkach wąskich. Dom bliźniaczy ma swoje zalety ale także wady. Poprzez polaczenie budynków tracimy dużo intymności, ponieważ z sąsiadem dzieli nas tylko jedna ściana. Mieszkanie takie często przypomina blokowe, ponieważ przez ściany wszystko jest słychać. Kolejną wada domu bliźniaczego jest połączenie tarasów, czy balkonów. Jeśli decydujemy się na taki pomysł musimy żyć dobrze z sąsiadami lub zdecydować się na mieszkanie z kimś z rodziny wtedy łatwiej jest ustalić pewne zasady. Dom bliźniak jest prawdziwym wyzwaniem ale dzięki polaczeniu ścian budowla wynosi nas mniej niż przy domku jednorodzinnym.

Wpisy z Listopad, 2014

Tendencje w architekturze

Tendencje w architekturze Obecne czasy oraz moda determinuje wielu inwestorów do budownictwa nowoczesnego. Domy takie są przede wszystkim proste i funkcjonalne. Dawniej stawiano na przepych, czy jest to jednak dobre dla domu? Wszystko zależy od gustu. Obecnie odchodzi się od sztucznego przepychu na rzecz klasy i piękna. Domy tworzone są w prostej bryle, wszystkie elementy są delikatne i innowacyjne ale nie tracą na atrakcyjności, a przede wszystkim na zainteresowaniu ze strony inwestorów. Dekoracją domu coraz częściej zostaje okno które można zamówić w rożnym kształcie czy nawet elewacja. Modne okazują się też być gotowe elewacje domów w postaci paneli drewnianych, czy też plastykowych. Tendencje w architekturze dotyczą nie tylko wyglądu samego domu ale też i całej działki. Dawniej bywały one wręcz zagracone sztucznymi krasnalami i dzikimi ogrodami. Rośliny w zasadzie mogły rosnąć gdzie chciały. Obecnie odchodzi się od takiego stylu na rzecz uporządkowanej kompozycji. Domy dekorują pięknie przystrzyżone ogrody trawiaste. Najczęściej znajduje się na nich piękna altana, czy miejsce do grilla. Podobnie jak ma to miejsce w tworzeniu budynku mieszkalnego stawia się na przestrzeń i minimalizm. Czasami to właśnie one decydują o tym, że coś jest ciekawe i piękne zarazem.

Wpisy z Listopad, 2014

Balkony, tarasy w domu parterowym

Balkony, tarasy w domu parterowym Dom jest ostoją dla domowniku, lubimy w nim wypoczywać i miło spędzać czas w gronie rodzinnym. Bardzo wielu inwestorów decydując się na projekt domu bierze pod uwagę balkony, oraz tarasy ponieważ to właśnie one dają duże możliwości i niejednokrotnie stanowią dekoracje całego budynku, dzięki takim zastosowaniem dom nie jest tylko prostą bryłą ma już pewne ozdobniki. W brew obawom balkon, czy też taras jest bardzo użyteczny można na nim wieszać parnie, gromadzić zbędne sprzęty, czy nawet wypoczywać. Musimy pamiętać, że zawsze jest to dodatkowa przestrzeń którą możemy dowolnie zaaranżować według potrzeb. Różnice między tarasem, a balkonem są nie duże wynikają przede wszystkim z wielkości oraz miejsca występowania. Balkony zazwyczaj są małe i występują na wyższych partiach budynków z kolei tarasy występują zazwyczaj na ziemi i stanowią przedłużenie całej bryły domu. Tarasy ostatnio cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ można na nich wykonać mały ogród, miejsce do wypoczynku a nawet grillowania. Tarasy mogą być zarówno na wolnej przestrzeni jaki zadaszone, wszystko zależy od przeznaczenia tej konkretnej przestrzeni. Jedyną wadą tarasów jaki balkonów jest fakt, że są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych które je niszczą.

Następne